Mézharmat méz


A mézharmat méz eltér a többi méztől, mivel a méhek nem a virágok nektárjainak felhasználásával állítják elő, hanem az erdei fákon található mézharmatból. A mézharmat különféle félfedelesszárnyúak, különösen a levéltetvek, pajzstetvek, levélbolhák, liszteskék és a kabóca-együttesek által kiválasztott anyagcseretermék, melyet a méhek a levelekről összegyűjtenek, és elszállítják a kaptárokba. Ebből a cukros, ballasztanyagokban gazdag alapanyagból, a mézharmatból készítik a különféle lomb-, fenyő-, harmat-, illetve erdei mézeket. Ezeknek a mézeknek a színe és aromája igen változatos a mézharmat származásától függően. Különösen a jegenyefenyőn és a lucfenyőn gyűjtött mézharmatból készült erdei mézek különböznek a hagyományos virágmézektől.




A friss mézharmat áttetsző. Gazdag cukrokban, különösen sok benne a gyümölcscukor (fruktóz), a szőlőcukor (glükóz) és az étkezési cukor (szacharóz); ezeknél kevesebb a maltóz, a fruktomaltóz, a melizitóz és az oligoszacharóz. Tartalmaz még enzimeket, szerves savakat, vitaminokat, adenozin-monofoszfátot (AMP).


A mézharmat méz Magyarországon kevéssé, Németországban és az Amerikai Egyesült Államokban nagyon népszerű mézfajták. Aránylag több enzimet tartalmaznak, mint a virágmézek. A mézharmat méz elnevezés többféle mézfajtára utal, amelyeket különböző növények mézharmatából készítenek:

  • Erdei méz: a mézharmat méz általános megnevezése, ha nincs fő összetevője. Kis mennyiségben keveredhet hozzá virágméz. Színe, íze a növényektől és a mézharmatot előállító tetvektől függ. A főként különféle fenyőfajokon termett mézharmatból készült méz barna színű, erőteljes, enyhén kesernyés ízű.
  • Lombos fákról gyűjtött mézharmatméz / Tölgyfaharmat méz: hasonló az erdei mézhez, Íze erőteljes, gyakran karamellára emlékeztető.
  • Fenyőméz / Fenyőharmatméz: Sötétzöld-fekete, néha vöröses, erősen fűszeres.

 


A mézharmat méz rendszerint sötét színű, jellegzetes, erőteljes ízű, sokáig folyékony mézfajta. Íze aszerint változhat, hogy milyen fáról gyűjtötték a mézharmatot. Illata a fenyőére hasonlít. Virágport nem tartalmaz. Hatása rendkívül jótékony a szervezet számára, a többi mézhez hasonlóan ez a fajta is immunrendszer erősítő. Gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban és antioxidánsokban. Enyhe antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezhet. Csonterősítő, értisztító, vizelethajtó, idegnyugtató, koleszterincsökkentő, de jó a vérszegénységre is, illetve segítséget nyújt a légúti megbetegedések esetén.

A mézharmat méz különleges ételkiegészítő lehet. Péksütemények, müzlik, szószok, joghurtok, és desszertek ízesítésére használják, de teákhoz és smoothie-khoz adva is kiváló.

 

 

Forrás:

wikipedia

Kép: pixabay

Tetszett a cikk?

 

MézVilága cikkek

Méhészeti termékek, 8. rész
Mézes extra, Méhészeti termékek
Az APILARNIL legfeljebb 7 napos herelárvákból előállított gyógyszernek nem minősülő készítmény.
Mézeskalács hagyományos módon elkészítve
Mézes sütik / Érdekességek, Mézeskalácsok
Ragaszkodsz a régi módszerekhez? Nem szeretnél semmi újat kipróbálni? Akkor ez itt a te recepted.
Méhészeti termékek, 6. rész
Mézes extra, Méhészeti termékek
A MÉHPEMPŐ a méhek garatmirigyében termelődő fehéres, tejszerű, sárgás színű, savanykás, szúrós illatú anyag.
A méz tárolása és kezelése
Egyéb mézes, Tárolás és kezelés
A tároláshoz való edénynek nem jó a fa, mert a méz tönkreteszi. A fémek közül jó az alumínium, és a fehér bádog.
Mézeskalács az egészség jegyében
Mézes sütik / Érdekességek, Mézeskalácsok
Egészséges és finom. Itt egy jó mézeskalács recept.
A természetes méz előállítása
Egyéb mézes, Érdekességek
A méhek egy évad alatt a tél átvészeléséhez szükséges mennyiség többszörösét is képesek begyűjteni.
Méhészeti termékek, 1. rész
Mézes extra, Méhészeti termékek
Az apiterápia fontos gyógyító terméke a VIRÁGPOR.
Töltsd fel mézes élményeidet, receptjeidet, írásaidat Te is!
Egyéb mézes, Információk
Csatlakozz szerkesztő-csapatunkhoz egy saját ingyenes magazinnal! Részleteket megtalálod a képre kattintás után.
A méz története
Egyéb mézes, Érdekességek
Az ember már a kőkorban is ismerte és fogyasztotta a mézet. Ezt bizonyítja egy 16 000 éves spanyolországi sziklar ...

További cikkek »

 

....